Mužská iniciace

... přechod do mužské dospělosti ...


Přechodový rituál uvádějící do světa dospělých mužů je nebo byl součástí všech kultur. V naší kultuře jsme ten správný čas většinou promeškali. K propojení s mužstvím, natož pak se zralým mužstvím, nás nikdo nevedl. Vnitřně dospět se však můžeme rozhodnout v jakémkoliv věku.

Když mi bylo 35 let, přihlásil jsem se na „Mužskou iniciaci“. Bylo to v době, kdy se nabídky seberozvojových akcí pro muže teprve začaly objevovat. Tuto mužskou iniciaci pořádala církevní organizace YMCA, její program sestavil autor knih pro muže a kněz z USA, Richard Rohr. Pro mne bylo milým překvapením, že mne organizátoři přijali do skupiny cca 80 iniciovaných mužů, byť jsem nebyl součástí žádné církve.

Možná se to stalo proto, že jsem byl pevně rozhodnut pro změnu. Změnu mého chaosu v tom, jak vnímám sebe jako muže, jak mám přistupovat k jiným mužům, k ženě, jak se vůči nim vymezit a zda vůbec, a mnoho, mnoho dalšího. Od sedmi let jsem po rozvodu rodičů vyrůstal bez táty a tak hledání sebe sama bylo mojí každodenní životní náplní, aniž jsem si to vždy uvědomoval.

Několikadenní iniciace zásadně změnila můj život. To jsem věděl, už když jsem z ní odjížděl domů a při zpětném pohledu to vím i dnes. Byl to počátek mé vědomé cesty k sobě jako k muži, k tomu, abych si vážil sám sebe, neubližoval si a nenechal si ubližovat. Byl to samozřejmě jen první krok, ale zásadní. Od té doby mne potkalo množství strastí a bolestí, které mne posouvaly stále více k sobě. Nešlo však jenom o strasti. K sobě samému mne posunula také svatba a narození dvou synů, což s sebou nese nekonečné množství „příležitostí“.

Nedávno jsem jasně ucítil (i muži cítí), že mohu zkušenost iniciace do mužského světa, resp. její zprostředkování, nabídnout dalším mužům. Ne jako kopii toho, co jsem zažil, ale jako souhrn všeho, co jsem dosud prožil a pochopil. V malé skupině, na okraji Brna, v přírodě – což je pro iniciaci nutné prostředí. Strávíme spolu pět dní, resp. čtyři noci. Spát budeme venku, resp. pod stanem. Vařit si budeme sami. Program bude probíhat pod stanovým přístřeškem a v lese. Příjezd je ve čtvrtek večer, konec v pondělí odpoledne. Organizační nevratný poplatek je 1000,-Kč. Vlastní cena je dobrovolná a hradí se zpětně po ukončení akce. Pro orientaci uvádím obvyklou cenu seminářů, která je 1 500,-Kč/den.

Poznámka: Pouze pro odvážné ...

Rodinné konstelace
Brno 15.08., 05.09., 19.09.


Supervize pro lektory konstelací a pro "pomáhající profese" Brno 16.08.Tantra vnitřních orgánů
roční výcvik
09/2020 - 08/2021
Z MÉ TVORBY

Dívám se do hlubin
tvé hebké duše –
chvíli jsem rytíř,
co v brnění kluše.

Chvíli jsem odvážný
a chci ti říct:
Pojď se mnou –
životu vstříc.


celý text

Mgr. Pavel Veselý


tel: 777 065 146