Strach v našem Životě


aneb strach jako cesta k naší vnitřní síle


O čem seminář je

Strach prožíváme všichni. Rozdíl mezi námi je v tom, jakým způsobem strach prožíváme, jak na něj reagujeme. Zda se strachem

• bojujeme,
• děláme, že není,
• potlačujeme ho, nebo zda se s ním
• setkáváme „tváří v tvář", přijímáme ho jako součást života.

Každý z těchto přístupů má jiné důsledky, důsledky má ale vždy.

Na semináři prozkoumáme okolnosti, za kterých strach vzniká a jak na nás působí, jak ovlivňuje naše vztahy a celý náš život. Podíváme se na způsoby reagování na strach, které jsou pro nás a pro naše vztahy nejpřínosnější. Společně budeme zkoumat přebírání destruktivních vzorců z našich rodin a možnosti, jak tuto štafetu ukončit a nepředávat ji našim dětem.


Cílem semináře je,

aby nás strach neovládal, ať vědomě či nevědomě. Aby důsledky naší reakce na strach nebyly destruktivní pro nás, naše vztahy, pro celý náš Život. Aby nám strach nezastíral radost ze Života.

Následným důsledkem je pak to, že strach z našeho života bude postupně mizet a zůstane tam, kde je pro něj důvod – v situacích, pro které byl původně stvořen jako emoce, která nás má chránit, ne nám ubližovat.

To nejpodstatnější však je, že začneme mít k dispozici energii vázanou v potlačeném strachu. A energii, kterou jsme potřebovali na potlačení strachu, na boj s ním. Začneme prožívat vlastní vnitřní sílu, což se odrazí na pocitu sebehodnoty a sebedůvěry.


Jak pracujeme

Pracujeme také s metodou systemických konstelací, nejde však o klasický konstelační seminář. Formou různých cvičení se věnujeme vašim konkrétním strachům, ať už jejich příčinu znáte nebo ne.


Co je dobré vědět

Pokud váháte, zda se vás toto téma týká, odpovězte si na tyto jednoduché otázky:
Dělám něco ze strachu?
Nedělám něco ze strachu?
Jsem někdy stažený/á, zatuhlý/á, špatně se mi dýchá?


Tomuto tématu se věnuji také ve stejnojmenném článku


Organizační informace

Cena jednodenního semináře: 1 500,-Kč
Rozsah semináře: 9:00 – 18:00
Místo konání: většinou ve městě nebo dle domluvy s konkrétní skupinou


VAŠE ZPĚTNÉ VAZBY

13.02.2020 12:40 [1]
Honza
Děkuji za bezpečný prostor, kde se mohu otevřít a být sám sebou. Místo, kde můžu shodit masky, protože vím, že i ostatní na semináři masky měli či mají, a tak se nemusím stydět, klidně i plakat. Důležité pro mě je, že když se podívám do očí svého strachu, vykročím k němu (ač mnou třeba i fyzicky cloumá) a začnu si s ním povídat, cítím obrovskou úlevu a pocit, že "jdu k sobě" nebo že "duše se raduje". Děkuji za tuto zkušenost.
18.01.2018 17:11 [2]
Marcela
Ahoj Pavle, seminář o strachu byl pro mě velmi překvapivý. Ukázal mi něco úplně jiného, než co jsem očekávala. Myslela jsem si, že se strachem bojuji a že se mu vyhýbám, ale cvičeníčko, kde jsme se potkali s vlastním strachem, mi ukázalo, že máme překvapivě láskyplný a hřejivý vztah (můj strach mi dokonce špitl do ouška, že je šťastný :-)). Mezi mým přihlášením a samotným seminářem uplynulo mnoho měsíců a já měla několik silných příležitostí potkat se svým strachem již v tomto mezičase. Přestože jsem v té době prožívala strach velmi vědomě a cíleně s ním pracovala, měla jsem pocit, že to určitě dělám úplně blbě. A o tom to je. V průběhu semináře se mi opakovaně ukazovalo, jak moc se ještě hodnotím a jaké mám o sobě nízké mínění. Od nového roku se mi to přes zvířata i jiné situace vyjevuje pořád a tvůj seminář opět ještě více vynesl na světlo, že nejsilnější překážkou je v mém životě vztah k sobě samé. Díky za další připomenutí! :-)
17.01.2018 21:24 [3]
Martina
Ahoj Pavle, já mám hroznou radost, a chci Ti poděkovat za seminář. Až teď si uvědomuju, k čemu mi pomohl. Naplno jsem si totiž přiznala svůj strach mít miminko a všechno, co s tím souvisí. A fakt cítím, jako by se z toho strachu stala taková obrovská podpora, je jako silnej kamarád, který je uvnitř mě a se vším mi pomůže a vším mě provede. Je to parádní, protože mi připadá, že dokud se budu bát, tak tu ta podpora uvnitř mě bude (a až se přestanu bát, tak už ji nejspíš nebudu potřebovat).
I když si představím, že jdu k zubařce, tak cítím, jako by se mnou a kolem mě někdo byl, taková neviditelná energie, která mi říká, že je tu se mnou, cítím z ní, že je ke mně přátelská, a čím víc se na ten strach dívám a soustředím, tak tím větší tu energii vnímám (podobně, jako když jsem stála za strach v konstelaci).
Jenom když si představím nějakou jinou situaci, z které mám strach, tak se ta síla zase vytvoří. Skoro se na všechny svoje další strachy těším:) a už vlastně z toho strachu vůbec strach mít nemusím, když vím, jak to funguje.
A taky mám od neděle mnohem raději svoje tělo, což je pro mě taky docela velká změna.
Tak Ti hrozně moc děkuju, protože mi život zase připadá o něco hezčí a zábavnější (přijde mi neuvěřitelný, jak to všechno navazuje, souvisí spolu a funguje - až se mi z toho chce brečet, jak je to hezký). A to jsem si před seminářem myslela, že to se strachem celkem zvládám.
13.08.2017 12:20 [4]
Alena Samková
Ahoj Pavle, moc děkuji za seminář Strach v našem životě. Bylo to naprosto úžasné a osvobozující. Na tento seminář jsem přijížděla s vědomím, že nějaké strachy mám. Ale až díky semináři jsem pochopila jak moc mě potlačený strach a potlačené emoce celkově ovlivňují v životě, jak moc ovlivňují moje zdraví. Zjistila jsem, že těch mých strachů je mnohem více než jsem si myslela a díky Tobě už vím jak s nimi pracovat. Na seminář jsem přijížděla s velkým balvanem na srdci, který mě tížil. Ten balvan se rozbil na menší kameny a některé z nich zmizeli. Odjížděla jsem lehčí, svobodnější. A těch co zůstali se hodlám postupně zbavit na tvých dalších seminářích :-) Díky moc.
12.10.2016 10:02 [5]
Jana
Ahoj Pavle, reaguji na otázku, jaké změny jsou u mě po semináři o strachu.Jsem moc ráda,že jsi ukázal, jak strach brát. Cítím se vědomější,ale stále strach v běžných situacích mám.Je však pro mě hodně posilující vědět, že ho není třeba zašlapovat někam hluboko do sebe, zavírat před ním oči,vytěsňovat ze své blízkosti. Snažím se se strachem pracovat, jak jsi nám ukázal a ohromuje mě, že to na svém těle vnímám stejně jako na semináři, vše cítím, to potlačené, nepříjemné...Zažívám v denních situacích nepříjemnosti, nechci je, ale vím, že to je ta cesta. Když neutíkám, ale stavím se čelem, cítím pak úlevu, očistu, lehkost. Nedávno jsem zahlédla "svůj strach" v Chrudimi. Myslím tím osobu ze semináře, která ve dvojici můj strach "představovala". Chtěla jsem zavolat strachu, strášku ahooj,nijak jsem se ho nebála, byl mi blízký, známý, ale on byl rychle ten tam. Ovšem v mysli ho mám, a zdá se to pak trochu lehčí ve všem pokračovat. Že to má cenu,odhalovat a rozbalovat ty nastřádané neřešené situace v nás. Díky.
19.09.2016 12:16 [6]
Jana
Ahoj Pavle,
Moc děkuji za sobotní seminář o strachu v Chrudimi.
Obdivuji vedení Tvých seminářů, kdy se Ti podaří účastníky otevřít a oni mají možnost nahlédnout do sebe a nalézt to, co je blokuje.
Moje identifikace strachu ze zklamání okolí a cesta k přiznání, že tento strach mám a rozhodnutí, že s tímto strachem budu bojovat a nenechám se ním svazovat a kazit si život, mi přinesl pocit osvobození, možnosti se nadechnout. Cítím se, jako bych sundala pouta.
Dnes ráno, kdy jsem řešila nějakou pracovní drobnost a dostala se do stavu nejistoty a pochybnosti, zda jednám správně, jsem si opět připomněla, že se bojím, že zklamu okolí a že se tímto strachem nechci spoutávat a najednou jsem se cítila silná a jistá a věřila jsem si.
Ještě jednou moc děkuji a těším se na roční seminář konstelací, který mi určitě přinese mnohá další pochopení sebe sama i lidí kolem.


Rodinné konstelace
Brno 15.08., 05.09., 19.09.


Supervize pro lektory konstelací a pro "pomáhající profese" Brno 16.08.Tantra vnitřních orgánů
roční výcvik
09/2020 - 08/2021
Z MÉ TVORBY

Bože, prosím, veď mne.
Má dlaň je teď ve tvé.
Naplňuj mne, Bože, prosím,
když sám sebe v Tobě nosím.


celý text

Mgr. Pavel Veselý


tel: 777 065 146